Od výroby madel až ke vzniku nových trampolín

O jumpingu, nebo chcete-li o skákání na speciálních trampolínách za účelem posílení těla, se toho na internetu dočtete spoustu. Co ovšem jinde nenajdete, je rozhovor s předním českým výrobcem unikátních jumpingových trampolín Jiřím Volkem, který se značnou měrou zasloužil o rozvoj jumping sportu.

Jak jste se dostal k vyrábění trampolín pro jumping? V rámci zámečnického oboru, který je vaší hlavní pracovní náplní, je to poměrně specifické odvětví.

K trampolínám jsem se dostal přes bývalého spolužáka Tomáše Buriánka a Janu Svobodovou Kabešovou. Ti během roku 2007 zkoušeli různé nové cviky na obyčejných pružinových trampolínách dovážených z Číny a došli k závěru, že by se jim mohlo cvičit lépe, kdyby trampolína měla nějaké opěrné madlo. A právě s touto myšlenkou oslovili mě a mého tehdejšího kolegu. Madla k čínským trampolínám jsme začali vyrábět ještě téhož roku a pokračovali jsme s tím až do roku 2010.

Pružinové trampolíny však byly velmi často reklamovány – lámaly se jim nožičky, pružiny praskaly, výplet se trhal a někdy dokonce praskla celá konstrukce. Přišel jsem tenkrát za výše jmenovanými, tehdy vlastníky firmy JTB, s nápadem vyrábět si trampolíny vlastní, kvalitní se speciálně tvarovanou konstrukcí, tak abychom splňovali požadavky na cvičení a zároveň se tvarově odlišovali od ostatních trampolín a byly nezaměnitelné. Po dlouhém vývoji a testování různých materiálů se mi to podařilo. Přišel jsem s novým pružícím prvkem ve formě gumolana, které se do té doby nepoužívalo. Ke konci roku 2010 moje firma zahájila malosériovou výrobu.

 

V začátcích této malosériové výroby pro vás musely trampolíny dovážené z Číny představovat obrovskou konkurenci, a to i přes jejich nesrovnatelně nižší kvalitu. Je tomu tak i dnes nebo poměřujete síly už jen s tuzemskými výrobci?

Moji bývalí kamarádi si bohužel nechali můj výrobek bez mého vědomí patentovat. Po skončení záručního období prvních trampolín rozjeli svou vlastní výrobu a stali se tak mým největším rivalem. S levnými čínskými trampolínami se naše firma nepoměřuje. Na to, že za kvalitu se musí platit, už zákazníci přišli sami. Našimi odběrateli jsou především fitness centra, která dávají přednost kvalitě a bezpečnosti výrobku a levné nekvalitní nářadí si nemohou dovolit.

O jaký trh se v současnosti nejvíce zajímáte? O ten český nebo zahraniční?

Za předchozí spolupráce s JTB a JSTB  se naše výrobky prodávaly do celého světa. Od USA přes Jižní Koreu či Rusko až po Mexiko. Tento prodej tehdy probíhal pod označením „jumpingová trampolína J6H130 profi.“ S novými trampolínami Jumpingsport.cz 8H135 musíme tyto trhy dobývat zpět.

Naším hlavním cílem vždy byl a je český trh, k němuž postupně přidáváme i sousední státy. V současné době trampolíny vyvážíme do šesti zemí, převážně  východních. V roce 2018 se však chceme více zaměřit trhy západní Evropy.

 

testování prvních Jumpingových trampolín

 

Prošly trampolíny za 8 let výroby ve vaší dílně nějakou inovací nebo to nebylo třeba? 

Od roku 2010, kdy jsme začali s výrobou šestihranných trampolín, došlo k největším změnám v roce 2014, a to hlavně v oblasti designu. Rozšířili jsme boční doskokovou plochu. Nový tvar madla nám umožnil namontovat držák na láhev a rovněž rozšířil prostor pro výkopy. Začalo se používat ještě kvalitnější pružící gumolano. Naši zákazníci mají nově také možnost vlastního výběru barevného provedení trampolíny.

Dívala jsem se na vaše ceny a porovnávala je s konkurencí. Jak je možné, že patříte k těm nejlevnějším výrobcům v oboru?

Naše ceny jsou nejnižší z jednoho prostého důvodu – všechno si vyrábíme sami. Jde tedy opravdu o ryze český výrobek. Zákazníci tím pádem nemusí platit za zbytečné marže, jako je tomu u konkurenčních výrobků. Konkurence totiž mnohdy pouze kompletuje polotovary a výrobek pak prohlašuje za vlastní. My se kvalitu výrobků snažíme naopak zvyšovat a cenu snižovat tak, aby trampolína byla dostupná i pro běžného spotřebitele na domácí využití. Kvalitu našich trampolín podtrhuje certifikát kvality EN ČSN. Tato norma má jedny z nejvyšších požadavků na kvalitu a je platná  po celé EUNormy, kterou často využívá k certifikaci svých výrobků naše konkurence, tak vysoké požadavky na kvalitu nemají.

Pořádáte také živé akce pro lidi, kteří si rádi zaskáčou v širší skupině? 

Jakožto výrobci jsme se tomu do nedávné doby nevěnovali. Nyní však již sem tam nějakou akci uspořádáme. Tato činnost je ale spíše v rukou našich obchodních zástupců, které se snažíme plně podporovat.

Kde vidíte jumping sport za 15 let?

To je těžká otázka. V dnešní podnikatelské době nevíte, co bude za měsíc, natožpak za 15 let. Já se domnívám, že jumping je zábavný sport, skákání lidem přináší radost, a to se myslím nezmění. Nejedná se jen o nějakou nárazovou vlnu, která by za pár let vyšuměla.

Kdybyste měl na závěr vypíchnout jednu věc, která by to byla?

Nejdůležitější je pro mě pocit, že jsme na trh dodali kvalitní výrobek, díky němuž si jumpeři mohou plně vychutnat radost ze skákání. Nezáleží na tom, jestli skáčou na našich původních šestihranných či novějších osmihranných trampolínách. Hlavní je, že jsme se mohli podílet na potěšení, které jumping přináší.