Proč jíst biopotraviny?

Mnoho lidí tvrdí, že biopotraviny chutnají zkrátka lépe. Řada šéfkuchařů vaří jen z nich, protože překypují chutěmi. Důvod může být v tom, že ekofarmáři se snaží o to, aby zvířata prožila co nejméně stresu a krmí je pokud možno co nejpřirozenější stravou. Bio ovoce i zelenina rostou pomaleji a mají nižší obsah vody než ty tradiční.

Přátelštější k přírodě

Biozemědělství je navíc mnohem přátelštější k životnímu prostředí a přírodě. Na místech, kde se hospodaří takto, se rozšiřuje druhová pestrost ptáků, motýlů a rostlin. V ekologickém zemědělství je zakázáno používat chemické látky, ať už umělá hnojiva nebo jedovaté postřiky, které zabíjejí živé organismy.

5 důvodů proč jíst biopotraviny

  1. Jsou zdravé

Několik studií prokázalo, že biopotraviny obsahují v průměru o 50% více vitamínů, minerálních látek, enzymů a dalších živin.

  1. Jsou chutné

Obsahují méně vody a více sušiny a přirozených aromatických látek, takže mají mnohdy lepší a výraznější chuť.

  1. Ekozemědělci a biovýrobci udržují vysoké standardy

Biopotraviny pocházejí z důvěryhodných zdrojů. Všichni ekologičtí farmáři a výrobci biopotravin jsou minimálně jedenkrát ročně kontrolování. Standardy ekologického zemědělství jsou ukotveny v Evropské legislativě.

  1. Podporujete správnou ekonomiku

Biopotraviny ve skutečnosti nejsou dražší než tradiční potraviny, protože tradiční produkce je zaplacena ještě několikrát, skrytě a nenápadně, z našich daní. Platíme škody na řekách znečištěných hnojivy, platíme výzkumy, vyvíjení nových typů pesticidů, likvidaci nebezpečných odpadů a důsledky znečištění životního prostředí. 

  1. Jsou nutričně bohatší

Biopotraviny obsahují více vitamínů a živin než produkce z tradičního zemědělství. Biopotraviny měly podle vědeckých studií vyšší průměrný obsah všech 21 analyzovaných živin. Výsledky byly statisticky průkazné pro vitamín C (o 27% více), hořčík (29%), železo (21%) a fosfor (14%).

Biopotraviny obsahují v průměru větší množství vitamínu C a nezbytných minerálů, jako vápníku, hořčíku, železa a chrómu. Stejně tak antioxidantů důležitých v boji proti rakovině. Naopak neobsahují látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy, jako srdeční onemocnění, osteoporosu  nebo migrény. A jaké máte zkušenosti s bio produkty vy? Podělte se s námi o ně do komentářů pod článkem.